ABRAHÁMOVCE - Miestna akčná skupina - Občianské združenie pre rozvoj regiónu SPIŠ

Hľadaj
Prejsť na obsah

Hlavná ponuka:

ABRAHÁMOVCE

OBCE

Starosta: Mgr. Miloš Pitko
Adresa: Obecný úrad
Abrahámovce
Abrahámovce 56
059 72 Vrbov

Telefón: 052/
459 04 34
WEB:
www.abrahamovce.sk
E-mail: abrahamovce@orangemail.sk
Prešovský kraj
, KežmarokHistória

odľa zápisov z pamätnej knihy obce Abrahámovce prvá zmienka o obci je z roku 1286. Obec bola jednou z tzv. kopijníckych dedín.
V obci sa nachádza Rímsko - katolícky kostol sv. Šimona a Júdu, ktorý bol postavený v prvej polovici 14 storočia. Kostol bol viackrát prestavaný, naposledy v 40- rokoch minulého storočia. V kostole je viacero pamiatok ako gotický krídlový oltár alebo Madona s dieťaťom od svetoznámeho autora Majstra Pavla z Levoče.

V obci sa zachovalo viacero domov postavených do roku 1900, ktoré sú doteraz obývané. V jednom z nich je umiestnený Obecný úrad.

Abrahámovce sa nachádzajú v nadmorskej výške 736 metrov, približne v strede cesty medzi mestami Kežmarok, Poprad (18 km), Levoča (16 km) a Spišská Nová Ves (16 km), na úpätí Levočských vrchov. Najbližšie a najlepšie spojenie je do okresného mesta Kežmarok, ktoré je vzdialené 12 km od obce.
Súčasťou obce Abrahámovce je časť Pikovce. V minulosti väčšia časť obyvateľstva bývala v tejto časti. Ale táto časť bola od hlavnej cesty Kežmarok - Levoča vzdialená, obyvatelia obce postupne postavili nové domy v časti Abrahámovce. Táto časť sa za posledných 10 rokov využíva hlavne na rekreačné účely, postavených a rozstavaných rekreačných chát je 30.

Súčastnosť

Obec Abrahámovce má v súčasnosti 258 obyvateľov. V obci je vybudovaný vodovod, ktorého vodný zdroj už nestačil zásobovať obec pitnou vodou. Z tohto dôvodu bola v roku 2005 realizovaná stavba – posilnenie vodného zdroja v Abrahámovciach. V roku 2003 bola obec splynofikovaná. Začiatkom roku 2005 sa taktiež uskutočnila výmena elektrického vedenia v chatovej osade Pikovce. Nové vedenie nahradilo staré – 50. ročné.

Obec má veľmi výhodnú polohu na uskutočňovanie vychádzok či už do okolitej prírody, alebo na návštevy kultúrnych pamiatok. Z obce je to na skok do kráľovského mesta Kežmarok, kde sa nachádza nespočetné množstvo kultúrnych pamiatok. 15 km východne leží mesto Levoča, ktoré sa tiež môže pochváliť svojou históriou. Mesto Poprad, ako vstupná brána do Vysokých Tatier sa nachádza len 15 kilometrov západne od našej obce. Ak sa vyberiete smerom na juh, tak po 16 km dorazíte do mesta Spišská Nová Ves, ktorá je vstupnou bránou do Národného parku Slovenský raj. V letných mesiacoch sa môžete okúpať v termálnom kúpalisku v neďalekom Vrbove ( 4 km.), ktorého voda má blahodarné účinky na ľudský organizmus.


, meniny oslavuje: , zajtra má meniny:


Predpoveď počasia

Počasie Kežmarok - Svieti.com
Mas Spiš

Vytvorte si svoju vizitku

Optimalizace pro vyhledávače
Kontakt na administrátora
 
 
Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky