HOLUMNICA - Miestna akčná skupina - Občianské združenie pre rozvoj regiónu SPIŠ

Hľadaj
Prejsť na obsah

Hlavná ponuka:

HOLUMNICA

OBCE

Starosta: Jana Tureková
Adresa: Obecný úrad
Holumnica
Holumnica 32
059 94 Holumnica

Telefón: 052/
458 81 22
WEB:
http://www.obecholumnica.sk/
E-mail: obec.holumnica@neton.sk
Prešovský kraj
, KežmarokHolumnica je obcou, ktorá leží medzi Levočskými vrchmi a riekou Poprad. Leží na potoku Holumničanka, neďaleko jeho vyústenia do rieky Poprad. Ide o jednu z obcí na Spiši, ktorá vznikla už v 12. začiatkom 13 storočia na základe domáceho práva. Jej pôvodnými obyvateľmi boli Slováci . Od roku 1701 v obci prevažovalo obyvateľstvo nemeckej národnosti . Národnostné zlozenie je čiastočne vidieť aj na priezviskách obyvateľov obce. Prvá písomná zmienka o Holumnici pochádza z roku 1293.  

Občianska vybavenosť:

Pošta
Predajňa potravín
Pohostinstvo
Základná škola  1-9 ročník
Materská škola
Ihrisko
Zdravotné stredisko
všeobecný lekár , pediater, gynekológ
Knižnica
Káblová televízia
Vodovod
Kanalizácia ČOV

Demografia:
902 obyvateľov k 31.12.2013

Z histórie
Prvá písomná zmienka  o obci Holumnica je z roku 1293. Vtedy daroval uhorský panovník Ondrej III. spišskému prepoštovi biskupovi Jakubovi a kapitule obrovský les, rozprestierajúci sa medzi Holumnicou a Plavčom. Vtedy sa spomína názov Lompnycha. V rokoch 1256 a 1260 dostala rodina Gőrgeyovcov od panovníka veľké územie medzi riekou Poprad a Spišskou Magurou. Novozískané územie bolo riedko osídlené, preto ho doosídlovala z veľkej časti nemeckým obyvateľstvom. Nemecký charakter si Holumnica zachovala až do skončenia 2 sv. vojny .  
Na prelome 15 a 16 storočia bol v obci postavený hrad. Bola to goticko-renesančná pevnosť, ktorá mala chrániť údolie Lomnického potoka. V čase výstavby hradu sa spomína rodina Holló, ktorá mohla mať podiel na tvorbe názvu obce.  V 16 storočí bola Holumnica veľkou obcou,  mala 9 poddanských usadlostí ( jedná usadlosť=32 gazdov). V roku 1603 bolo v obci 37 domov. Obyvateľstvo sa zaoberalo poľnohospodárstvom a povozovníctvom.  V 17 storočí rodina  Gőrgeyovcov postavila v obci kaštieľ, ktorý bol neskôr prestavovaný a upravovaný. Náboženský život mal v poddanských obciach veľký význam. V Holumnici bol pôvodne goticky kostol zo 14 storočia. Patrónom kostola boli Gőrgeyovci, ktorí patrili k najuvedomelejším evanjelikom na Spiši. Obec bola zadelená  do Bratstva farárov dolného Popradu .V roku 1710 šopronský snem povolil rodine Gőrgey postaviť drevený artikulárny kostol v Toporci a kostol v Holumnici prevzali katolíci. Kostol bol opravený v roku 1731, kostol zasvätili sv. Kataríne v roku 1792. Po tolerančnom patente si evanjelici postavili v obci vlastný  kostol. Postavili ho v roku 1796-1797 v baroko-klasicistickom slohu.  Veľký požiar v roku 1793 vážne poškodil predtým sa rozvíjajúcu obec,  zhorel aj katolícky kostol. Veriaci z prostriedkov náboženskej základiny postavili nový kostol a v roku 1811 bol vysvätený. Patrocínium  sv. Kataríny mu ostalo. V 18 storočí sa v obci rozmohlo tkanie plátna, ktoré malo dobrú kvalitu a predstavovalo dobrý zárobok. Holumničania boli známi aj ako výrobcovia  šindlí.

Kultúrne pamiatky:
- zrúcanina hradu zo 16 storočia, pôvodne goticko-renesančná pevnosť
- kaštieľ zo 17 storočia, renesančný sloh
-evanjelický kostol postavený  koncom 18 storočia, baroko-klasicistickom slohu
, meniny oslavuje: , zajtra má meniny:


Predpoveď počasia

Počasie Kežmarok - Svieti.com
Mas Spiš

Vytvorte si svoju vizitku

Optimalizace pro vyhledávače
Kontakt na administrátora
 
 
Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky