HRADISKO - Miestna akčná skupina - Občianské združenie pre rozvoj regiónu SPIŠ

Hľadaj
Prejsť na obsah

Hlavná ponuka:

HRADISKO

OBCE

Starosta: Mgr. Stanislava Kellnerová
Adresa: Obecný úrad Hradisko
39,
059 71 Ľubica
Telefón:
0948 277 711
Web: http://obechradisko.webnode.sk/

Prešovský kraj
, KežmarokObec Hradisko sa rozprestiera v západnej časti Levočských vrchov v nadmorskej výške 830m. Prvá písomná zmienka o obci pochádza z roku 1264. Poľnohospodársky ráz si zachovala do dnešných čias. Žije tu niečo do 100 obyvateľov. Dominantnou stavbou v dedine je rímskokatolícky Kostol Povýšenia sv. Kríža, postavený v rokoch 1937 - 1944. Bol vysvätený v roku 1944. Zachovali sa tu i pôvodné ľudové domy. Malebná obec je dobrým východiskovým bodom pre turistické výlety do okolia, napr. turistický chodník na Brezovú a vyznačená cykloturistická trasa z Levoče.

Občianska a technická vybavenosť:

•   Predajňa potravinárskeho tovaru


Z histórie


Obec je doložená z roku 1264 ako Vizoka, neskôr ako (villa) Friderici (1317), Friderichsdorff (1328), Hradiszko (1773); maďarsky Hradiszkó, Kisvár; nemecky Konscheiben, Kundschepchen. Obec sa spomína v roku 1264 už ako poddanská obec mesta Levoča. V roku 1605 mala 3 domy, v roku 1667 mala 6 usadlostí, v roku 1787 mala 18 domov a 111 obyvateľov a v roku 1828 mala 21 domov a 159 obyvateľov. Zaoberali sa poľnohospodárstvom. Pôdu obrábali súkromne hospodáriaci roľníci. Časť obyvateľstva pracovala v priemyselných podnikoch v Poprade a Kežmarku.

Demografia

•  Počet obyvateľov k 31.12.2011 spolu 97
muži 47
ženy49
* Predproduktívny vek (0-14) spolu 12
* Produktívny vek (15-54) ženy 31
* Produktívny vek (15-59) muži 32
* Poproduktívny vek (55+Ž, 60+M) spolu 32

CYKLOTURISTIKA

Na cykloturistiku si možno vybrať rôzne varianty vhodných okruhov. Jedným z nich je okruh LEVOČSKÁ CYKLOMAGISTRÁLA:
Hradisko Brezová - Zbojnícka lúka - Levoča (Partizánska cesta) - Levočská dolina, Kováčova vila - Levočská dolina, rampa - Levočská dolina, osada - Levočská dolina, Podhrby Závada - Vyšné Repaše - Nižné Repaše Oľšavica Brutovce - Vyšný Slavkov (červené značenie so žltým okrajom).
Cyklochodník umožňuje prechod na bicykloch z okresu Kežmarok do Levoče s pokračovaním cez Levočskú dolinu do doliny rieky Torysa. Úseky Hradisko Levoča a Závada Vyšné Repaše sú vhodné pre  horské a trekingové bicykle, ostatná časť je vhodná aj pre cestné bicykle.
Z križovatky ciest Vlkovce Hradisko (okres Kežmarok) do obce Hradisko. Odtiaľ okolo kostola poľnou cestou na Brezovú. Z nej lesnou cestou cez Zbojnícku lúku do Levoče na Partizánsku cestu. Možnosť odbočiť do historickej časti mesta. Cykloturistický chodník pokračuje štátnou cestou I/5333. Prechádza okolo autocampingu, vodnej nádrže, lyžiarskeho strediska Ski Centre do Závady. Odtiaľ po kamenistej ceste do obce Vyšné Repaše. Vo Vyšných Repašoch sa nachádza gotický kostolík s nástennými maľbami z konca 15. storočia. Niekoľko dreveníc využívaných na rekreačné  účely. Obec Nižné Repaše je pamiatkovou  zónou ľudovej architektúry s gotickým kostolom. Na začiatku obce križujeme horný tok rieky Torysa. Cykloturistický chodník pokračuje ďalej cez obce Oľšavica, Brutovce až na odbočku do Vyšného Slavkova kde zatiaľ končí. Vo Vyšnom Slavkove sa nachádza pseudogotický rímskokatolícky kostol sv. Michala archanjela. Ide o jednoloďový kostol s pristavanou sakristiou a predstavanou vežou. V lodi je kazetový maľovaný strop. V interiéri kostola sa nachádza doposiaľ používaná kamenná krstiteľnica zo začiatku 17. storočia a tzv. cingaľku. Je to zvon s priemerom 40 cm a výškou 65 cm. Zdobený je reliéfnym dekórom nerozvitých kvetov. V hornej časti obce na západnom svahu Bane sa nachádza židovský cintorín. Obec je východiskom peších túr do severnej časti Braniska. Červenoznačkovaný chodník vedie do Lačňovského sedla, modroznačkovaný na Ostrú skalu a žltá značka na najvyšší vrch Braniska na Smrekovicu (1.200 metrov) s pokračovaním na Kravcovú., meniny oslavuje: , zajtra má meniny:


Predpoveď počasia

Počasie Kežmarok - Svieti.com
Mas Spiš

Vytvorte si svoju vizitku

Optimalizace pro vyhledávače
Kontakt na administrátora
 
 
Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky