ĽUBICA - Miestna akčná skupina - Občianské združenie pre rozvoj regiónu SPIŠ

Hľadaj
Prejsť na obsah

Hlavná ponuka:

ĽUBICA

OBCE

Starosta: Ing. Ján Kapolka
Adresa: Obecný úrad Ľubica
Generála Svobodu 248/127
059 71 Ľubica
Telefón: 052/468 00 11
Web: http://www.obeclubica.sk/

Prešovský kraj
, Kežmarok


Obec Ľubica leží na severovýchode Slovenska pod Vysokými Tatrami v nadmorskej výške 630 m v tesnej blízkosti okresného mesta Kežmarok. Okolie obce je charakterizované členitým, mierne svahovitým terénom. Do chotára Ľubice patrí obrovská rozloha ihličnatých lesov s bohatstvom zveri a prameňmi liečivých sírnatých vôd. Obec so svojim okolím patrí do údolnej, mierne teplej a mierne vlhkej oblasti, s miernou zimou. Priemerná ročná teplota je 6 stupňov Celzia.
Letecký pohľad na obec Ľubica

Vybavenosť

Pošta s Poštovou bankou, zdravotné stredisko, lekáreň, čerpacia stanica, pneuservis, autosúčiastky, predajne potravín, drogérie, textilu, farby-laky, novín a časopisov, kvetov, pohostinstvá, nočný bar, penzión, ubytovacie a stravovacie zariadenie.


Demografia


•   Počet obyvateľov k 31.12.2011 spolu 4288 (muži 2139, ženy 2149)


Z histórie

V Ľubici sa dodnes zachoval veľký rozsah stredovekého mesta s historickým jadrom a množstvom zaujímavých objektov:

  • Meštianske domy a niekoľko typov remeselníckych a sedliackych domov.

  • Pôvodne gotický kostol Sv. Ducha, s niektorými zachovanými architektonickými prvkami, ktoré svedčia o jeho veľmi starom pôvode.

  • Farský kostol Nanebovzatia Panny Márie (13. storočie). Je to najväčší dvojloďový kostol na Spiši. Oltár s gotickou sochou s plastikou Madony a svätíc z dielne Majstra Pavla z Levoče.

  • Mariánsky stĺp so sochou Immaculaty (1725 - 1726). Najvyšší, najbarokovejší a jeden z najkrajších stĺpov z tohto obdobia na Spiši.

  • Evanjelický kostol - barokovo klasicistický (1784 - 86)


Doposiaľ nie sú objasnené dejiny obce pred rokom 1251, z ktorého sú najstaršie zmienky o obci.
Historické námestieNajstaršie pamiatky, ktoré sa našli v okolí obce sú z obdobia okolo 2 400 rokov pred Kristom. Ľubica s istotou patrí medzi najstaršie obce na Spiši.
Veľmi pamätný je rok 1271, keď uhorský kráľ Štefan V. udelil Ľubici mestské práva a touto výsadou ju pozdvihol do počtu kráľovských miest. Ešte v 17. storočí patrila k najbohatším spišským mestám s obrovským chotárom.
V Ľubici pracovalo do 20 cechov a mala dokonca právo troch výročných trhov. Situácia sa zhoršila v časoch zálohovania Poľsku - roku 1412 uhorským panovníkom Žigmundom.V roku 1878 sa Ľubica opäť stala obcou.
S históriou Ľubice je späté aj využívanie liečebných sírnych prameňov známych už od roku 1714, pri ktorých vznikli Ľubické Kúpele. Vznik vojenského výcvikového priestoru r. 1952 ich odsúdil k zániku. Pričlenenie Ľubice ku Kežmarku v roku 1974 spôsobilo ďalší úpadok obce. Opätovným osamostatnením v roku 1992 začala obec ožívať. Jej cieľom je nadviazať na slávnu históriu s perspektívou malého mestečka.


Športové a kultúrne zariadenia a podujatia

Futbalové ihrisko, krytá automatická kolkáreň, fitness-centrum, plaváreň, spoločenský dom, poľovný revír.
Silový trojboj, Beh Ľubicou, Odpustová slávnosť, 100-ročná striekačka.
Okolie vhodné na zimnú a letnú turistiku, paragliding.

, meniny oslavuje: , zajtra má meniny:


Predpoveď počasia

Počasie Kežmarok - Svieti.com
Mas Spiš

Vytvorte si svoju vizitku

Optimalizace pro vyhledávače
Kontakt na administrátora
 
 
Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky