- Miestna akčná skupina - Občianské združenie pre rozvoj regiónu SPIŠ

Hľadaj
Prejsť na obsah

Hlavná ponuka:

LEADER

Čo je LEADER - základna charakteristika


Leader je skratka pre „Linky akcií pre rozvoj vidieckej ekonomiky“ (z francúzskeho „Liaison entre actions de développement rural“). Ako už názov naznačuje, je to skôr metóda mobilizácie a realizácie rozvoja vidieka v miestnych vidieckych spoločenstvách než pevný súbor opatrení, ktoré treba zrealizovať. Skúsenosti ukazujú, že Leader môže znamenať skutočný rozdiel v každodennom živote ľudí vo vidieckych oblastiach. Môže hrať dôležitú úlohu v podpore novátorských odpovedí na staré a nové problémy vidieka a stáva sa akýmsi „laboratóriom“ pre budovanie miestnych schopností a testovanie nových spôsobov plnenia potrieb vidieckych spoločenstiev.

Leader nabáda vidiecke oblasti, aby skúmali nové spôsoby, ako sa stať alebo zostať konkurencieschopnými, ako najlepšie využiť svoje aktíva, a ako prekonať problémy, ktorým môžu čeliť, napr. starnúce obyvateľstvo, nízka úroveň poskytovania služieb, alebo nedostatok pracovných príležitostí. Týmto spôsobom Leader prispieva k zlepšovaniu kvality života farmárskych rodín vo vidieckych oblastiach, ako aj širšieho vidieckeho obyvateľstva. Leader nabáda sociálno-ekonomických aktérov, aby pracovali spolu, vyrábali tovary a poskytovali služby, ktoré v ich lokalite vytvárajú maximálnu pridanú hodnotu.


7 znakov (princípov) LEADER

Sedem kľúčových rozlišujúcich znakov vysvetľuje, o čom je prístup Leader. Zavedenie týchto zásad do praxe znamená, že konkrétni ľudia navrhujú miestne stratégie a zúčastňujú sa na činnostiach.

Znak č. 1. Oblastné stratégie miestneho rozvoja

Znak č. 2. Prístup zdola nahor

Znak č. 3. Verejno-súkromné partnerstvá: Miestne akčné skupiny (MAS)

Znak č. 4. Uľahčovanie inovácie

Znak č. 5. Integrované a viacsektorové akcie

Znak č. 6. Vytváranie sietí

Znak č. 7. Spolupráca

Viac o tom čo je to LEADER na stiahnutie TU


, meniny oslavuje: , zajtra má meniny:


Predpoveď počasia

Počasie Kežmarok - Svieti.com
Mas Spiš

Vytvorte si svoju vizitku

Optimalizace pro vyhledávače
Kontakt na administrátora
 
Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky