VLKOVÁ - Miestna akčná skupina - Občianské združenie pre rozvoj regiónu SPIŠ

Hľadaj
Prejsť na obsah

Hlavná ponuka:

VLKOVÁ

OBCE

Starosta: Peter Bendík
Adresa: Obecný úrad
Vlková
Vlková 107
059 72 Vlková

Telefón: 052/459 04 23

WEB:
www.vlkova.sk
E-mail: obecvlkova@orangemail.sk
Prešovský kraj
, Kežmarok


Obec Vlková sa v súčasnosti skladá z vlastnej obce Vlková a osady Levkovce, ktoré spolu tvoria administratívnu súčasť. V roku 2006 sa začala budovať technická infraštruktúra pre výstavbu IBV v juhovýchodnej časti obce smerom na Abrahámovce, ktorá sa v súčasnosti dokončuje a začínajú sa stavať prvé rodinné domy. Táto časť má názov Park panoráma a je v nej pripravených 180 pozemkov pre výstavbu IBV - www. belhouse.sk.

Vybavenosť
Obec má verejný vodovod a je splynofikovaná. Kanalizácia je vybudovaná iba v lokalite Park Panoráma.
Obec má spracovaný a schválený územný plán, podľa ktorého sa v severozápadnej časti katastra plánuje výstavba Agroturistického a golfového areálu.
V obci s nachádzajú tri obchody s potravinami:
Potraviny – Anna Baranová, Vlková 107
Potraviny – Irena Bineková, Vlková – Levkovce
Pohostinstvo – Bistro u Kámošov – Jaroslava Baranová, Vlková 68
Poľnohospodársku výrobu realizuje ZEMEDAR s.r.o - Poprad Stráže, stredisko Vlková.
Pošta s Poštovou bankou, zdravotné stredisko, lekáreň, čerpacia stanica, pneuservis, autosúčiastky, predajne potravín, drogérie, textilu, farby-laky, novín a časopisov, kvetov, pohostinstvá, nočný bar, penzión, ubytovacie a stravovacie zariadenie.

Demografia


•   Počet obyvateľov k 31.12.2011 spolu 703 (muži 347, ženy 356)

Z histórie

Prvá písomná zmienka:
Obec existovala už pred 12 – tym storočím. Prvá písomná zmienka je až z roku 1278, keď sa spomína pod názvom Farcasfolva, keď Farkašovce kráľ Ladislav daroval bratom Polanovi a Rikolfovi z Brezovice za zásluhy v boji proti českému kráľovi Otakarovi pri rábskom hrade a tiež za zásluhy pri znovuzískaní Spišského hradu daroval bratovi Rikolfovi. Boli to synovia Rudigera, zakladateľa šľachtického rodu Berzeviczy, ktorý prišiel do Uhorska v sprievode manželky Ondreja II, Gertrúdy z Merana. Obec patrila Berzeviczyovcom, v osemnástom storočí sa stali jej majiteľmi Wielandovci, ktorí vlastnili veľkostatok do roku 1945, kedy naň bola uvalená dočasná správa a neskôr bol skonfiškovaný.
K obci patrí aj osada Levkovce, ktorá sa prvýkrát písomne spomína v roku 1306. Dnešná Vlková (Farkašovce) vznikla v roku 1895 administratívnym spojením Farkašoviec s Levkovcami. Zmena názvu obce z Farkašoviec na Vlkovú bola urobená v roku 1948 kedy Poverenníctvo vnútra poslovenčilo názvy niektorých obcí na území ČSR. Zmeny názvov boli dané na plagátoch z ONV – okresnej odborovej rady v Kežmarku, ktoré boli v obci vyvesené 18. júla 1948. Vlková si zachovala poľnohospodársky ráz aj za prvej ČSR. Wielandovci vlastnili vo Vlkovej majetky do roku 1945. V obci žilo veľa deputátnikov (komenciášov), ktorí pracovali na veľkostatku a bývali v tzv. komenciášskych domoch, ktoré vlastnili Wielandovci.
Dňa 16.12.1949 bol v obci zriadený obchod umiestnený v miestnosti dolného kaštieľa. Najprv to boli iba potraviny a neskôr bol sortiment tovaru rozšírený na ostatný priemyselný tovar, konfekciu a kusový textil. Prvou vedúcou bola Mária Kočembová. 26. augusta 1959 bol obchod presťahovaný do novopostavenej budovy, kde boli potraviny a pohostinstvo a vedúcim bol Štefan Kočemba. Táto budova slúžila ako obchod s potravinami JEDNOTA až do roku 1998. V rokoch 2000 - 2005 bola prestavaná na Obecný úrad a v roku 2006 bola časť budovy prenajatá na predajňu potravín.
V marci 1953 boli v obci založené štátne majetky, do ktorých vstúpili bývalí deputátnici a niektorí roľníci.

, meniny oslavuje: , zajtra má meniny:


Predpoveď počasia

Počasie Kežmarok - Svieti.com
Mas Spiš

Vytvorte si svoju vizitku

Optimalizace pro vyhledávače
Kontakt na administrátora
 
 
Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky